Aya

istabl.
1953
HT logo
 
 
 
               
 

Siyasi Tahliller
Konu
İndir

Soru:

ABD’li insansız hava aracı uzmanlarının görüşüne göre “Geçtiğimiz Çarşamba günü Kremlin üzerinde düşürülen iki insansız hava aracının Moskova ve çevresindeki pek çok savunma sistemini atlatması, Rusya içinden fırlatılmış olabileceklerini göstermektedir.” (06.05.2023 El Cezire, Reuters) 03 Mayıs 2023 gecesi Moskova’nın kalbindeki Kremlin Sarayı’na İHA saldırısı gerçekleşti… Ukrayna parlamentosunda Dışişleri Komitesi Sekreteri, Kremlin’e yönelik saldırının Moskova tarafından planlandığını söyledi. (03.05.2023 El Cezire) Soru: Bu saldırı Rusya’nın suçladığı gibi “Ukrayna”nın bir dış tertibi mi? Yoksa Amerikalı uzmanlar ve Ukrayna’nın iddia ettiği gibi “Moskova”nın bir iç tertibi mi? Başka bir deyişle bu farklı açıklamalardan sonra bu saldırının arkasında kim var?

H.19 Şevval 1444

09.05.2023

Soru:

Sky News Arabia sitesi, Amerika’nın 23 Nisan 2023 Pazar sabahı diplomatlarını tahliye ettiğini aktardı. “Pazar sabahı ABD Başkanı Joe Biden, ordusunun günlerdir şiddetli çatışmalara sahne olan Sudan’da bulunan Amerikan diplomatlarını ülkeden tahliye ettiğini duyurdu… Biden yaptığı açıklamada, “Bugün (Pazar günü) verdiğim emirle birlikte, ABD ordusu Hartum’daki hükümet personelini ülkeden çıkarmak için operasyona başladı” dedi. 23 Nisan 2023 tarihinde Arabi 21 sitesinin bildirdiğine göre, “Sudan ordusu, Amerikalı diplomatların tahliyesi hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Sudan ordusu, daha önce yaptığı açıklamada ABD, İngiltere, Fransa ve Çin’in “önümüzdeki saatlerde” diplomatlarını ve diğer vatandaşlarını Hartum’dan tahliye edeceklerini söyledi. Bu tahliyeler, savaşın süreceğini mi gösteriyor? Özellikle El Burhan ve Hamideti, Amerika’nın ajanı olduklarına göre bu çatışmalar nasıl açıklanabilir? Ya da El Burhan ve Hamideti’den biri, İngiltere ve Avrupa’ya meyletti için mi bu çatışmalar meydana geldi? Peki bu çatışmanın sonunda nasıl bir çözüm bekleniyor? Teşekkür ederim.

H.05 Şevval 1444

25.04.2023

Soru:

10 Mart 2023 tarihinde Suudi Arabistan, İran ve Çin tarafından yapılan ortak açıklamada, İran ile Suudi Arabistan’ın iki ay içerisinde diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve büyükelçiliklerinin ve temsilciliklerinin karşılıklı olarak yeniden açılması konusunda anlaştıkları belirtildi. 19 Mart 2023 tarihinde Suudi Arabistan kralı, diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmek adına İran cumhurbaşkanını Suudi Arabistan’a davet etti. Görüşmelere Çin ev sahipliği yaptı ve sponsor oldu. Amerika, anlaşmaya olumlu yaklaştı ve memnuniyetle karşıladı. Yahudi varlığı ise anlaşmadan büyük bir rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. Çin, neden böyle bir rol üstlendi ve kim onu böyle bir rol üstlenmeye itti ve bundan çıkarı nedir? Amerika’nın kendisi neden böyle bir rol üstlenmedi? Bu rol çıkarlarına aykırı mı? Yoksa hesapları doğrultusunda mı gerçekleşti? Peki Yahudi varlığı anlaşmadan neden bu kadar rahatsız oldu? Allah mükafatınızı artırsın.

H.10 Ramazan 1444

01.04.2023

Soru:

19 Mart 2022 tarihinde El Cezire sitesinin bildirdiğine göre, “Konsey Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Hamideti’nin söz konusu taraflarla yaptığı görüşmenin ardından Sudan Geçici Egemenlik Konseyi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Çerçeve Anlaşması’na taraf olmayan kesimlerin, ülkedeki krizi sona erdirmek için siyasi bir anlaşmaya varma arzularını dile getirdiklerini” söyledi… Belirtmek gerekir ki Sudan Egemenlik Konseyi ve sivil bileşenleri özellikle Özgürlük ve Değişim Güçleri-Merkez Konseyi, ülkede yeni bir geçiş aşamasını başlatmak için 5 Aralık 2022’de “Çerçeve Anlaşması” imzalamıştır… Ancak Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri-Demokratik Blok olmak üzere diğer güçler, anlaşmayı imzalamayı reddetmiştir…) 16 Mart 2023 tarihinde El Arabi El Cedid sitesinin aktardığına göre, “Çerçeve Anlaşması’nı imzalayan taraflar, siyasi sürecin son aşaması çalışmaları kapsamında Perşembe günü Hartum’da düzenlenen “Adalet ve Geçiş Dönemi Adaleti” konferansı çalışmalarına katıldılar…” Son aşama gerçekten yaklaştı mı? Oysa Genelkurmay ve Egemenlik Konseyi Başkanı El Burhan ile Konsey Yardımcısı ve Hızlı Destek Kuvvetleri komutanı Daklu arasında anlaşmazlıklar olduğuna dair haberler var. Bu anlaşmazlık gerçek mi? Anlaşmazlık Amerika’nın Güney Sudan’da yaptığı gibi özellikle de Darfur’da ağırlığı olduğundan Hamideti’nin Darfur’da bağımsız olması ve onu ayırması için düzenlediği bir tezgâh mı? Yoksa rol gereği üretilmiş bir anlaşmazlık mı? Tam da böyle bir zamanda Hartum ile BAE arasında gerçekleşen karşılıklı ziyaretler ne anlama geliyor? Son olarak El Burhan’ın Yahudi varlığıyla normalleşme çabalarının, bu çatışmalarla bir ilgisi var mı? Birden fazla soru sorduğum için özür dilerim… Allah mükafatınızı artırsın.

H.27 Şaban 1444

19.03.2023

Soru:

Nijerya’da devlet başkanlığı seçimlerinin ardından 11 Mart 2023 tarihinde il ve eyalet seçimleri yapıldı. 25 Şubat 2023’te düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinin resmi sonuçlarını 01 Mart 2023 tarihinde açıklayan Nijerya Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu, iktidar partisi Tüm İlericiler Kongresi (APC) adayı Bola Ahmed Tinubu’nun kazandığını duyurdu… Seçimlerde ikinci olan Halkın Demokratik Partisi adayı Atiku Abubakar ile üçüncü olan İşçi Partisi adayı Peter Obi seçim sonuçlarına itiraz etti. Kaygılarını dile getiren Amerika, seçim sonuçlarına itiraz edenleri desteklediğini duyurdu ve kazananı da tebrik etmedi. İngiltere ise sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve seçilen devlet başkanını tebrik etti. Nijerya siyaset sahnesinde meydana gelen değişiklikler nelerdir? Amerika ve İngiltere bu seçimlerde ve seçimlere karşı tutumları ne anlama geliyor?

H.21 Şaban 1444

13.03.2023

Soru:

09 Mart 2023 Perşembe günü Sada El Balad’in internet edisyonunun haberine göre “Pentagon Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve “İsrail” Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İran saldırganlığına karşı işbirliğini artırma konusunda anlaştıklarını duyurdu…” Savunma Bakanlığı’nda yapılması planlanan görüşme, protesto dalgası nedeniyle Tel Aviv Havalimanı’nda gerçekleşti: “Pentagon, Austin’in yapacağı görüşmelerin “İsrail” Savunma Bakanlığı’ndan Tel Aviv Havaalanı’na taşındığını söyledi.”

Üst üste dokuz haftadır on binlerce insan, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun aşırı sağcı hükümetinin yargı reformu planına karşı “İsrail” şehirlerinde protesto gösterileri düzenlemektedir. (08.03.2023 Reuters) Austin’in ziyareti, “Genelkurmay Başkanı General Mark Milley’in Cuma günü “İsrail”e gerçekleştirdiği” sürpriz ziyaretin ardından geldi. (04.03.2023 Anadolu Ajansı) ABD’li bu üst düzey askeri yetkililerin Yahudi varlığını ziyaret etmelerinin amacı nedir? Bu ziyaretlerin Rusya-Ukrayna savaşıyla bir ilgisi var mı? Yoksa Filistin arenasını soğutmak için mi? Ya da bu ziyaretler, farklı mı ve başka amaçları var mı? Allah mükafatınızı artırsın.

H.18 Şaban 1444

10.03.2023

Soru:

Çin, Ukrayna’daki savaşı durdurabilecek mi? Çin neden savaşın patlak vermesinden bir yıl sonra böyle bir inisiyatif sunuyor? Peki, neden Rusya planı memnuniyetle karşıladı ve sonra çözümün uzak olduğunu söyledi? Çin planının başarı şansı nedir?

H.09 Şaban 1444

01.03.2023

Soru:

4 Şubat 2023 tarihinde El Cezire.net sitesinin bildirdiğine göre, Burkina Faso’da cunta lideri İbrahim Traore “Ülkesinin Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesmeyeceğini” belirtti. Peki, Burkina Faso Geçiş Hükümeti Sözcüsü’nün 21 Ocak 2023’de yaptığı “Burkina Faso Hükümetinin, Fransız askerlerinin Burkina Faso topraklarında bulunmasına izin veren anlaşmayı askıya aldığı, Burkina Faso kuvvetlerinin kendi ülkelerini savunacakları ve ülkede konuşlu Fransız askeri birliklerinden 1 ay içinde ülkeden ayrılmalarını talep ettikleri” açıklaması ile birlikte bunu nasıl anlamalıyız? Burkina Faso Geçiş Hükümeti neden böyle bir karar aldı? Bilindiği üzere Geçiş Hükümeti darbeye karşı darbeden sonra kuruldu. Bu darbenin arkasında kim var? Ve bütün bunların uluslararası çatışmayla ne ilgisi var? Dahası Burkina Faso bir İslam beldesi mi? Ve Burkina Faso’da Müslüman nüfus ne kadar?

H.16 Recep 1444

07.02.2023

Soru:

Afganistan ve Pakistan güvenlik güçleri arasında Durand Hattı’nın her iki yakasında zaman zaman saldırılar veya çatışmalar yaşanmaktadır. İki ülke arasında yaşanan bu saldırılarda onlarca insan hayatını kaybetmektedir. Taliban’ın Ağustos 2021’in ortalarında Afganistan’da iktidarı ele geçirmesinden bu yana iki ülke arasındaki sınır gerilimi tırmandı. Tırmanan bu gerilimin nedenleri nelerdir? Gerilim yerel mi yoksa dışsal nedenlerden mi kaynaklanıyor?

H.06 Recep 1444

28.01.2023

Soru:

Japonya, yeni savunma stratejisi benimsedi. Birkaç gün önce duyurulan bu yeni strateji, savunma harcamalarında önemli bir artışı öngörüyor. Bu, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan önceki askeri gücüne yeniden kavuştuğu anlamına mı geliyor? Bu yeni stratejinin amaçları nedir? Bu strateji, sübjektif kararlar mıdır yoksa başta ABD olmak üzere dış etki altında alınmış kararlar mıdır?

H.30 Cumade’l Ûlâ 1444

24.12.2022

Soru:

12 Aralık 2022’de El Cezire sitesinin bildirdiğine göre, “Cuma günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da çok sayıda Arap lider ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in katılımıyla Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri liderlerinin 43. zirvesi, Körfez-Çin zirvesi ve Arap-Çin zirvesi gerçekleştirildi.” Riyad’da düzenlenen Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve Arap ülkeleri-Çin zirvelerinin amaçları nelerdir? Bu zirveler, siyasi nüfuzunu genişletmek ve kendisini büyük bir uluslararası kutup olarak kanıtlamak amacıyla çok kutupluluk çağrısında bulunan Çin’in yöntemi midir? Buna karşılık Rusya, şiddet yöntemiyle nüfuz ve çok kutupluluk çağrısında bulunmaktadır. Bu çağrı, Arap bölgesindeki yöneticilerde bir karşılık bulur mu? Amerika’nın tepkisi nedir?

H.22 Cumade’l Ûlâ 1444

16.12.2022

Soru:

5 Aralık 2022’de Sudan televizyonu ve medyasında, Genelkurmay ve Egemenlik Konseyi Başkanı ve yardımcısı öncülüğünde asker ile 52 siyasi parti ve blok arasında Cumhuriyet Sarayı’nda bir çerçeve anlaşması imzalandığı görüntüleri yer aldı. Genel seçimlere doğru iki yıllık bir geçiş hükümetinin yolunu açacak anlaşma, uluslararası özellikle Amerika, İngiltere ve imzalanan şekliyle anlaşmanın direktörlüğünü yapan Birleşmiş Milletler temsilcisi sponsorluğunda imzalandı. Ancak bu anlaşmaya muhalefet edenler var ve 8-9 Aralık 2022 tarihlerinde anlaşmaya karşı gösteriler düzenlendi. Bu anlaşma ne anlama geliyor? Ve kimin faydasına? Anlaşmaya muhalefet etmek de nedir? Anlaşmanın devam etmesi bekleniyor mu?

H.27 Cumade’l Ûlâ 1444

11.12.2022

Soru:

19-20 Kasım 2022 tarihlerinde Tunus’ta Frankofon Örgütü’nün 18. Zirvesi düzenlendi. Zirvede Tunus Cumhurbaşkanı açılış konuşmasını Fransızca yaptı. Peki, bu örgüt ne anlama geliyor ve kime hizmet ediyor? Bu zirvenin Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ve Fransa ile ilişkisi açısından önemi nedir? Bu, İngiltere’nin Tunus’taki etkisinin tamamen sona erdiği anlamına mı geliyor? Cezayir, Frankofon Örgütü üyesi olduğu halde neden konferansa katılmadı? Allah sizi hayırla mükâfatlandırsın…

H.04 Cumade’l Ûlâ 1444

28.11.2022

Soru:

19-20 Kasım 2022 tarihlerinde Tunus’ta Frankofon Örgütü’nün 18. Zirvesi düzenlendi. Zirvede Tunus Cumhurbaşkanı açılış konuşmasını Fransızca yaptı. Peki, bu örgüt ne anlama geliyor ve kime hizmet ediyor? Bu zirvenin Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ve Fransa ile ilişkisi açısından önemi nedir? Bu, İngiltere’nin Tunus’taki etkisinin tamamen sona erdiği anlamına mı geliyor? Cezayir, Frankofon Örgütü üyesi olduğu halde neden konferansa katılmadı? Allah sizi hayırla mükâfatlandırsın…

H.04 Cumade’l Ûlâ 1444

28.11.2022

Soru:

Cumhuriyetçi Parti, 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü çok az bir çoğunlukla ele geçirdi. “BBC’nin ABD’deki ortağı CBS News’in tahminlerine göre, Cumhuriyetçiler en az 218 sandalye kazandı...” (17.11.2022 BBC) Demokratlar ise, “Pazar günü ABD Senatosunda salt çoğunluğu koruduğu için sevindiler…” (14.11.2022 El Cezire) Dünyanın birçok ülkesinde yerel medya, ABD Kongresi (Temsilciler ve Senato) seçimlerini ilgiyle izledi. Peki, Amerika’daki yerel olayların - diğer ülkelerde yerel olaylara pek aldırış edilmez- tüm dünyada ilgiyle izlenmesini nasıl anlamalıyız? Yoksa Amerika, ajanlarına ait medya kuruluşlarında kralları, evlilikleri, çocukları vb. hakkında saçma sapan haberler yaptıran İngiltere gibi, iç olaylarını uluslararası bir mesele haline getirmek için ajanları ve uydusu ülkelerden iç olaylarını ilgiyle izlemelerini mi istedi? Yahut bu seçimlerin dünya çapında gerçek bir etkisi mi söz konusu?

H.25 Rabiu’s Sânî 1444

19.11.2022

1- Soru: Amerika ve Çin, 1961’de Kennedy ve Kruşçev’in imzaladığı gibi bir anlaşma imzalayabilir mi? Özellikle de küresel ekonomik güç olarak Çin’in, ABD gücü için bir numaralı tehdit haline gelmesinden dolayı böyle söyleyebilir miyiz? Tayvan’da Çin’e yönelik Amerikan tehdidinin bununla ne ilgisi var?

2- Soru: Rusya, Sovyetler Birliği’nin daha önce yaptığı gibi, ABD’yi yakın mesafeden tehdit etmekle “Küba Füze Krizi gibi” bir misillemede bulunabilirdi. Peki, neden yapmadı?

H.04 Rabiu’s Sânî 1444

31.10.2022

Soru:

Amerikan ajanı Suudi Arabistan, ABD’nin karşı çıkmasına rağmen fiyatların artmasına yol açan üretimi düşürmek için neden “OPEC+” grubunda Rusya ile işbirliği yaptı? Üretimin düşürülmesine öfkelenen Amerika, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiğini duyurdu. Biden “Şu anda bu ilişkileri değerlendirme sürecindeyim. Suudi Arabistan’ın Rusya ile yaptıklarının sonuçları olacak…” diye konuştu. (16.10.2022 France 24) Peki, Suudi Arabistan ve fiili hükümdarı İbn Selman’ın Amerikan ajanı olduğu göz önüne alındığında, tüm bu hamleler ne anlama geliyor? Bundan beklenti nedir?

H.21 Rabiu’l Evvel 1444

17.10.2022

Soru:

01 Eylül 2022’de France 24 sitesinin aktardığına göre, “Ukrayna ordusu sözcüsü, Ukrayna kuvvetlerinin binlerce Rus askerini kuşattıktan sonra Cumartesi günü doğudaki Lyman kasabasına (Donetsk bölgesi) girdiğini söyledi.” Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’daki savaş alanında yaşanan büyük gerilemenin ardından İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez kısmi askeri seferberlik ilan edildiğini duyurdu…” (21.09.2022 Euronews) Kısmi askeri seferberlik duyurusu, Ukrayna’nın Rusya’nın işgal ettiği bölgeleri geri almak için başlattığı karşı saldırıların ardından geldi. “Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Pazar günü Al-Hurra uydu kanalına yaptığı açıklamada, “Ülkesinin Rusya’nın doğu Ukrayna’da işgal ettiği 10.000 kilometrekarelik bir alanı geri aldığını söyledi… Kiev’in Batı ülkelerinden çok destek gördüğünü ve doğuda karşı saldırılarda başarı elde ettiklerini kaydetti…” (18.09.2022 Al-Balad)

Şimdi soru şu: Rusya askeri olarak gerçekten zayıf mı? Yoksa Batının silah yardımı büyük ölçüde arttı mı? Rusya’nın kısmi askeri seferberliği, işleri tersine çevirebilecek mi? Ukrayna’nın kendi toprağı olan Lyman kasabasını geri alması ile Rusya’nın Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak etmesi ne anlama gelir? Rusya ilhaktan geri adım atabilir mi?

H.06 Rabiu’l Evvel 1444

02.10.2022

Soru:

Kenya’da seçimi kaybeden başkan adayı Raila Odinga, 22 Ağustos 2022 Pazartesi günü sonuçlara itiraz ederek Yüksek Mahkeme’ye başvurdu. Associated Press, Odinga’nın bu sabah itiraz dilekçesini Yüksek Mahkeme’ye sunduğunu ve yasaya göre mahkemenin 14 gün içinde sonuçların geçerli olup olmadığına karar vereceğini bildirdi… (22.08.2022 Anadolu Ajansı) 15 Ağustos 2022’de seçim komiseri, Başkan Yardımcısı William Ruto’nun 9 Ağustos 2022’de yapılan seçimi az bir farkla kazandığını açıkladı... Bu seçim kampanyasında eski devlet başkanı Kenyatta’nın, yardımcısı William Ruto’ya muhalefet ettiği ve aralarında gerçekleşen uzlaşmanın ardından rakibi muhalefet lideri Odinga’yı desteklediği görüldü. Bu, Kenyatta’nın rakibi Odinga’yı desteklediğini ve yardımcısı Ruto’ya karşı çıktığını göstermek ve böylece yardımcısının rakibine karşı zafer elde etmesini sağlamak için oynadığı bir oyun muydu? Amerika’nın Kenya hamlelerinin sırrı nedir? Amerika ile İngiltere arasında bir çatışma mı var?

H.01 Safer 1444

28.08.2022

Soru:

“ABD Başkanı Joe Biden, “İsrail”, Batı Şeria ve Suudi Arabistan’a resmi temaslarda bulunmak üzere bugün “Çarşamba günü” Washington’dan ayrıldı.” (13.07.2021 El Arabiya) 10 Temmuz 2022 tarihindeki Youm7 sitesine göre, “ABD Başkanı Joe Biden, “Amerika’nın bölgedeki iletişimi açısından daha umut vadeden bir dönemi başlatmak için önümüzdeki hafta Orta Doğu’ya gideceğini.” söyledi.” 05 Temmuz 2022’de Şarku’l Avsat sitesinin Reuters haber ajansından aktardığına göre, “ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price salı günü yaptığı açıklamada, “İran ile şu anda kararlaştırılmış başka bir müzakere turu olmadığını ve İran’ın geçtiğimiz haftalarda ve aylarda defalarca kez 2015 nükleer anlaşmasının çerçevesi dışında taleplerde bulunduğunu söyledi.” Şimdi soru şu: Bu, Amerika’nın nükleer anlaşmaya sırt çevirdiği anlamına mı geliyor? Biden’ın ziyaretinin amacı ne? Bu ziyaret nükleer anlaşmayla mı ilgili yoksa başka şeylerle mi var? İran, nükleer güç olabilir mi?

H.15 Zilhicce 1443

14.07.2022

Page 1 of 22 pages  1 2 3 >  Last »