Aya

istabl.
1953
HT logo
 
 
 
               
 

:::
:::
 

Bismillahi Al-Rahman Al-Raheem

Ey İnsanlar! Dizel ve Gaz Fiyatlarına Yapılan Zamlar, Kapitalistler Ajanı Hasina Rejiminin Zorba Politikasının Dışavurumudur; Tiranların Tiranlığından Kurtulmanın Tek Yolu Hilafeti Kurmaktır

BM’nin COP26 konferansında kapitalist ülkelerin lideri ABD Başkanı Joe Biden, sözde akaryakıt sübvansiyonlarının kaldırılması çağrısında bulundu. Hemen Hasina rejimi, dizel ve gaz fiyatlarına yüzde 23 oranında zam yaptı. Zaten Bangladeş’in yoksul ve orta sınıf insanları, COVID-19 sonrasında tarif edilemez ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Artan emtia fiyatları, sıradan insanların acılarını daha da derinleştirdi. Hükümetin üstü örtülü işaretiyle, otobüs ücretlerine yüzde 26, toplu taşıma ücretlerine yüzde 39 zam yapan ulaşım karteli insanları rehin aldı. Ulaşım kartelinin rüşvetleriyle yurt dışında ev ve araba satın alan bakanlar, halkı ulaşım sahiplerinin şehvet ve ihtirasına yem etti. Ana muhalefet partisi BNP, bir yandan ulaşım kartelinin zam taleplerini desteklerken, diğer yandan zamları protesto ederek halk için timsah gözyaşları döktü. Geçenlerde LPG ithalatçıları, tüp üreticileri ve şişeleme tesisi sahipleri gibi birkaç ‘kan emici’ iş adamının talebi üzerine sıvılaştırılmış petrol gazının (LPG) perakende fiyatına yüzde 22 oranında zam yapıldı. Böylelikle kapitalistler ajanı bu zorba rejim, kapitalistlerin çıkarlarına hizmet etmek için tiranlık politikaları güdüyor, halkı umursamıyor.

Akaryakıt fiyatlarının küresel piyasalarda artması nedeniyle dizel ve gaz fiyatlarına zam yapmaktan başka seçeneğinin olmadığını ileri süren hükümet, KDV, gümrük tarifeleri ve ticaret vergileri adıyla akaryakıttan yüzde 30 oranında vergi almaktadır. Kapitalist ülkeler, uluslararası piyasaları denetlemek ve manipülasyon için petrol üreticiler karteli olan OPEC +’ü kullanmaktadır. Kapitalist şirketler (Shell, British Petroleum, Exxon Mobil vb.), çeşitli anlaşmalar ve sözleşmeler ile dünya petrol ürünlerinin mülkiyet hakkını ellerinde bulundurmaktadır. Sonra o ürünleri dünya çapında yüksek fiyatlarla satmaktadır. Kapitalistlerin ajan rejimler de o ürünleri absürt vergiler koymaktadır. Kapitalist ülkeler, şirketler ve ajan rejimleri, petrol ve gaza koydukları yüksek zamlarla halkı işte böyle sömürmektedir; Kapitalist politika işte budur.

Ey İnsanlar! Hilafet Devletinde, enerji ve vergilerle ilgili şeri hükümler, net ve etkili çözümler sunar. Petrol ve gaz fiyatlarının zamlanmasını engelleyerek insanlar üzerindeki bu insanlık dışı yükü kaldırır.

Birincisi: İslam, petrol ve gazın özelleştirilmesini yasaklar. Enes’ten rivayet edildiğine göre Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
الْمُسْلِمُونَ شُرَكَاءُ فِي ثَلَاثٍ فِي الْمَاءِ وَالْكَلَإِ وَالنَّارِ وَثَمَنُهُ حَرَامٌ  “Müslümanlar üç şeyde ortaktır, su, mera ve ateş. Bunların parası haramdır.” [İbn Mace] Bu hadise göre petrol ve gaz kamu malıdır ve halkın mülkiyetindedir. Bu madenler, bir kişinin, şirketin veya devletin mülkiyetine giremez. Devlet, bu kaynakları kendi vatandaşlarına dağıtır ya da bu kaynaklardan elde ettiği geliri vatandaşlarının refahı için harcar.

İkincisi: İslam’da petrol ve gaz gibi temel mallara vergi ve rüsum koymak yasaktır. Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
إِنَّ صَاحِبَ الْمَكْسِ فِي النَّارِ  “Meks sahibi cennete giremez” [Ebu Davud]

Ey İnsanlar! Allah Subhânehu ve Teâlâ şöyle buyurdu:
وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ  “Kim Allah’ın indirdikleriyle hükmetmezse zalimlerin ta kendileridir.” [Maide 45] Şüphesiz, kapitalistler ajanı şimdiki rejim, zalimdir, çünkü İslam’a göre yönetmiyor, seküler kapitalist sistemle sürekli bizi eziyor. Zulmüne karşı protestolarınızı sürdürün; unutmayın ki zulme ne kadar uyum sağlarsanız, zulüm o kadar artar. Zorbanın baskıcı politikasına karşı çıkmak, her Müslümanın görevidir. Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
أَيُّ الْجِهَادِ أَفْضَلُ قَالَ كَلِمَةُ حَقٍّ عِنْدَ سُلْطَانٍ جَائِرٍ  “Cihadın en üstünü zalim sultana karşı doğruyu söylemektir.”

Ey Müslümanlar! Petrol ve gaz fiyatlarına yapılan zamlar da dâhil olmak üzere bu zulüm ve baskıdan kurtulmanın tek yolu, Nübüvvet metodu üzere Hilafet Devletini yeniden kurmaktır. Bu nedenle kapitalistler ajanı Hasina ve bu ajan yöneticileri üreten kapitalist demokratik sistemi ortadan kaldırmak ve Hilafet Devletini yeniden kurmak için Hizb-ut Tahrir liderliğinde birlik olun.
إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ “Bir kavim nefsinde olanı değiştirmedikçe Allah o kavmin halini değiştirmez.” [Rad 11]

H. 07 Rabiu’s Sânî 1443

 

Hizb-ut Tahrir

12.11.2021
 

Bangladeş Vilayeti

 


...:-
  • Mevcut İnsan Yapımı Yargı Sistemine Göre Güçlü Haklıdır, Adalet Geri Planda Kalır

  • ABD’ye Kölelikten Kurtulmak İçin Demokrasiyi Reddetmeli, Nübüvvet Metodu Üzere Hilafeti Kurmalıyız

  • Durağan Enflasyon, Altın ve Gümüşe Dayanmadıkları İçin Sürekli Değer Kaybeden Para Birimlerinden Kaynaklanıyor

  • Kapitalist Özelleştirme Nedeniyle Elektrik Fiyatları Dayanılmaz Boyutta

  • İnsan Yapımı Yasalar Pakistan’ın Tarımsal Potansiyeli Önünde Engel

  •